BOLESTI GRUDNOG KOŠA

 In Genel

Akademi Hospital- odeljenje za bolesti grudnog koša, bavi se ispitivanjem bolesti pluća, radi tretmane i prati krajnje rezultate, Odjeljenje, koje podržavaju tehnološki uređaji u našoj bolnici, služi za ranu dijagnozu i lečenje bolesti.

Bolesti grudnog koša: Osoba koji se bavi lečenjem bolesti respiratornog sistema u grudnom košu je specijalista. Sistem za disanje počinje od nosa i sinusa i nastavlja do krajnjeg dela pluća.

Astma: To je hronična bolest pluća koja se pojavljuje u obliku napada sa disanjem, sisanjem, kašljem, tegobom u grudima. Sa krizom, pacijent je u ranoj fazi bolesti, pacijent je potpuno normalan tokom krize. To je prilično često. U razvijenim zemljama je više zastupljenija dok je u nekim zemljama oko 10%. Generalno to je nasledna,( genetska) bolest. Podstaknuti mnogim faktorima. Posebno ALERGIJA, zagađenje vazduha u zemlji i životnoj sredini, psihološki problemi i stres. Faktori kao što su PUŠENJE, hladni vazduh, vežbanje, određeni lekovi, određena zanimanja, bolesti gornjeg i donjeg respiratornog trakta, hemijske supstance, sredstva za čišćenje i parfemi, refluks želuca može izazvati astmu. Pušenje je jedan od glavnih faktora rizika. Pušenje kod kuce,po domovima, isto tako deluje štetno na decu Tokom trudnoće, pušači imaju veću verovatnoću da razviju astmu kod svojih odojčadi.

U nekim slučajevima, to se pojavljuje kao manična epizoda,TRVDOGLAVO KAŠLJANJE ali nekda postojie veoma ozbiljni problemi tokom disanja, kratak dah, epizode piskanja. Često povezani sa alergijama na gornjim disajnim putevima, hladnoće, kijanje, zapušenje nosa mogu biti povezani sa nalazima astme.

Najčešće kućna prašina (artropodi koji čine većinu akarinskih podvrsta, sa grinjom ili pršljenom, sa kožom koja ispušta praši kože I dlaka i česticama koje se prosipaju iz ljudskog tela. U čovekovom okruženju živi milijarde grinja. Uglavnom se nalaze u tepihu, kauču, krevetu i dlakavom ili prljavom okruženju Grinje koje žive u vlažnim podlogama uzrokuju astmu i mogu se videti kroz mikroskop. Postoji grinja koja raste do veličine 55 mikrona. Komad kože od 1 gr dovoljan je za hranjenje 1.000.000 grinja. Postoji 156 vrsta grinja. Veruje se da 5 do 10 miliona grinja živi u krevetu ili dušeku koji se koristio 5 godina. Oni predstavljaju veliku opasnost po ljudsko zdravlje.) isto tako dlake kućnih ljubimaca (mačke, psa), polen stabla i cveće, su potpora više za pojavu alergije.

Prilično je lako postaviti dijagnozu tokom krize, ipak između kriza može biti teško Zbog toga su nam potrebni neophodni testovi funkcije respiratornih organa kao što su, test alergije, plućni grafikon, i određeni krvni testovi. Najvažniji lekovi su inhalatori (sprej za inhalaciju i lekovi u prahu) uzetih udisanjem. Oni su izuzetno sigurni i ne stvaraju naviku. Takođe se mogu bezbedno koristiti tokom trudnoće.

Lekovi se koriste kao olakšanje tokom perioda delimične krize, a neki lekovi se koriste za sprečavanje krize i kontrolišu astmu. Ako se redovno koristi, astma ne napreduje, a pacijenti održavaju svoj normalan život. Ako se ovi lekovi ne koriste redovno, astma napreduje i žalbe od strane pacijenta su konstantne.. Redovna specijalistička kontrola grudnog koša/pluća je veoma važna.

HOPB (Hronična opstruktivna plućna bolest):
1. To je hronična opstruktivna bolest pluća. Razlika između astme I HOPB je ta, da je ovo progresivna i trajna bolest.

2. Kašalj, krv u sputumu, šum, kratkoća daha, ponekad i pojava modrog lica

3. Ova bolest je u porastu širom sveta i rangirana je na 5. mestu po uzroku smrti. 2,5 miliona ljudi umire od HOPB. U Turskoj ima skoro 3 miliona pacijenata sa HOPB.

4. Najvažniji faktor koji uzrokuje ovu bolesti je CIGARETA

5. Prašina na radnom mestu, zagađenje vazduha, infekcije su isto tako faktori rizika. U ranim fazama, zbog kratkotrajnih udisaja od strane pacijenta ne daje se veliki značaj bolesti, ona se ignoriše i bolest napreduje. Pacijent se javlja doktoru u naprednoj fazi koja i otežava tretman lečenja. Lečenje HOPB varira u zavisnosti od stepena bolesti i treba da bude kontinuirano.

6. HOPB je progresivna i bolest koja oštećuje. U naprednim stadijumima, primetne su otekline na stopalima , čak i nedostatak normalnog rada desne srčane strane. Posebno u zimskim mesecima napadi rastu. Testovi plućne funkcije, plućna grafika, EKG, testovi krvi i, ako je potrebno, plućna tomografija se koriste za dijagnozu. Kod HOBP koriste se inhalacioni lekovi, odstranjivač flegma, otvori za udisanje zraka (respiratornih puteva). Izrađuju se zaštitni grafti.

7. Tretman treba da bude kontinuiran i da se redovno posećuju specijalisti za plućne bolesti.

8.Tretman nije moguć sve dok je pušenje prisutno. Cigarete treba obavezno ostaviti.

Rak pluća:

Najčešći je rak kod muškaraca. Žene su takođe na vrhu rizika. Pušenje cigareta je u porastu. Približno jedna petina slučajeva raka je rak pluća, dok je oko trećine uzroka smrti od raka pluća.Ovoj grupi bolesnika verovatanoća veka života se pripisuje do 5 godina.

Kašalj, sputum gubitak apetita, gubitak težine, gubitak snage, zamor, groznica, bol, krv u sputumu su važni nalazi.Širenje na druge organe isto tako se primećuje. Pušači neke pojave povezuju I okrivljuju cigarete, što dovodi do odlaganja.tretmana bolesti.

Osoba koja puši 20 godina je 25 puta veći kandidat za ovu bolest i tolika je verovatnoća za rizik od raka pluća. Iz tog razloga, apsolutno je neophodno ispitati ove nalaze kod pušača.

Treba obaviti plućnu grafiju, ispitivanje sputuma, tomografiju pluća, bronhoskopiju (interni pregled disajnih puteva). Pušači stariji od 40 godina moraju proći kontrolu bolesti grudnog koša svake godine i treba da urade grafiju plućnih krila.

U ranim fazama, šanse za lečenje su veoma visoke, a šanse za lečenje u naprednim stadijumima su veoma niske.
Primjenjuje se operativni zahvat pluća, terapija lekovima i zračenja.

Plućna Tuberkuloza:

Ova bolest, poznata pod nazivom tuberkuloza, je stara koliko i ljudska istorija i otkrivena je pre 130 godina od strane Koch-a.

Plućna tuberkuloza manifestuje se kao kašalj, proizvodnja sputuma, pljuvanje krvi i kratkotrajnost daha u naprednim slučajevima, kao i opšti simptomi kao što su gubitak težine, gubitak apetita, blage groznice, znojenje tokom noći, zamor. Dijabetes melitus, napredni poremećaji u ishrani, teški stres, druge bolesti, AIDS, neke profesionalne bolesti i alkoholizam mogu izazvati češće infekcije.

Kada se pojave ovi simptomi, treba izvršiti snimanje plućnih krila, test sputuma, test kože (PPD). Treba ispitati da li je ova bolest prisutna u porodici. Tretman bolesti je redovan i kontrolisan lekovima. Redovne kontrole se zakazuju na 6 meseci.

Apneja tokom sna, poremećaj respiratornog sna:

1. Tokom sna, disanje slabi i zaustavlja se. Previše je hrkanja

2. U ovoj fazi dovod kiseonika u krv je mali. Ovaj kontinuirani nedostatak kiseonika poremećuje ritam spavanja i kontinuitet spavanja je loš, a noćni san nije dovoljan. Dovodi do dnevne pospanosti, deficita pažnje, gubitak pamćenja, glavobolja. U naprednim stadijumima postoji opasnost od pospanosti tokom vožnje i uzroka nesreće.

3. Povećanje telesne težine, genetski faktori, stres, alkohol, anatomski poremećaji gornjeg respiratornog trakta izazivaju ovu bolest

4. Dijagnoza na TEST SNA Ovaj tretman je poseban. Koristi se CPAP uređaj. Neki pacijenti mogu zahtevati operaciju. Svakako treba odstraniti alkohol iz upotrebe i paziti na telesnu težinu.

5. Pacijenti sa netretiranom progresivnom apnejom tokom spavanja mogu izazvati saobraćajne nezgode, imaju visok krvni pritisak, i rizik od moždanog udara.

Pneumonija:

1. Infekcija pluća koja je prouzrokovana pojavom bakterija, virusa, parazita

2. Alveole (zračne kese), pune se sa infektivnim ćelijama i inflamatorne su.

3. Pojavljuje se visoka temperatura, groznica, proizvodnja sputuma, često disanje, zamor, kašalj, bol u grudima , dok u naprednim fazama pneumonije dolazi do zastoja disanja i modrog lica,

4. Starost,pušenje,hladan vazduh,hronična bolest srca,alkoholizam, zavisnost od supstance, neurološke bolesti, udisanja štetnih gasova, svi su ovi faktori koji izazivaju bolest. Dijagnoza se vrši ispitivanjem pluća, sputuma i krvi, Tomografija pluća .

5. Terapija lečenja zavisi od mnogo faktora, starost, prisutne druge bolesti pluća ili bolesti srca, bolesti bubrega, zavisnost od alkohola ili drugih supstanca. Itd. Ako ne pomogne 3’dnevna antibiotska terapija sa odmorom onda treba hospitalizacija. Ponekad je potrebna i intenzivna nega.

Recent Posts

Leave a Comment