ALERGO TEST LABORATORIJA
Alergo Laboratorija
Najefikasniji način borbe protiv alergije vodi preko Akademi Hastanesi.
Testiranje alergije je test koji otkriva prisustvo alergena i može pomoći da se utvrdi da li postojeća bolest ima alergijski uzrok.. Epidermalni test (Prick test) je test koji je bezbolan i daje rezultate u kratkom vremenskom periodu. Obično se radi na unutrašnoj strani ruke. Materijal za testiranje je obliku tečnosti, aplikuje se na kožu u vidu kapljica, predhodno se napravi ogrebotina na koži kako bi se alergen povezao sa “alergijskim ćelijama” u njoj. Ova aplikacija se izrađuje sa sterilnim i jednokratnim oštrim predmetom nazvanim “lancet”. Posle 10-15 min. nakon nanošenja testa procenjuje se reakcija kože.
Neki lekovi koji se koriste u lečenju zaraznih bolesti, antihistaminici lekovi za lečenje bolesti stomaka, lečenje depresije prouzrokuju da test daje pogrešne rezultate. Iz tog razloga, potrebno je obavestiti doktora pre testa o lekovima koje koristimo.
Šta je alergija?
Alergija je borba protiv materija koje imunološki sistem smatra stranim za sebe. U odsustvu alergija, prirodni imuni sistem opsežno reaguje na supstance koje su u suštini neškodljive, kao što su polen, pečurke, grinje, životinjska dlaka i određena hrana. Simptomi ovog stanja u telu predstavljaju alergijsku reakciju.
Najčešći tipovi alergija su; polenska groznica, očna groznica, astma, alergijske bolesti kao što je ekcem.
Kako se otkriva alergija ?
Klinički nalazi zajedno sa anamnezom pacijenta su dovoljni za dijagnozu. Međutim, podržavaju se testovima koji dokazuju i otkrivaju prisustvo alergije. Testovi krvi: ukupni IgE, specifični Ig E, nivo krvnog eozinofila, testovi funkcije jetre su dodatni nalazi.
Nazalni test : Nazalni razmaz
Gaita test: prisustvo parazita , širenje,
Testovi na koži: Pach test ; Prick test
Respiratorni testovi: testovi plućne funkcije, testovi provokacije bronhija.
Koji su simptomi?
Kada se nađe alergen, pojavljuju se: kožna reakcija, kijanje, suze oči, tečnost iz nosa, opstrukcija nosa, nazalni svrab i ekcem. Ove reakcije se ne javljaju kod ljudi koji su suočeni sa istim supstancama, ali nisu skloni alergijama.
Alergijske supstance :
Glavni uzroci alergija su: polen, kućna prašina (grinje), krzno i plesne gljive životinja kao što su mačke i psi; takođe , alergiju mogu izazvati alergijske bolesti poput dima cigarete, hemijski aditivi, deterdženti, parfemi i zagađenja vazduha, koji se smatraju nealergenim ali iritantnim supstancama. Alergijski test je test za otkrivanje uzroka alergije. Takođe se može koristiti kao test kože, jer se vizuelno primećuje alergijska reakcija. U testu kože, alergeni se primenjuju subkutano gde se posmatra reakcija supstance .
Alergijski tretman
Prvo što treba uraditi u lečenju alergije je pronalaženje i uklanjanje uzročnika. Ovo je najefikasniji tretman. Međutim, kada nije moguće pronaći alergijsku supstancu ili ako je nije moguće ukloniti, lekovi, vakcinacija i neke druge metode lečenja primenjuju se u zavisnosti od težine alergije.
Imunoterapija (tretman vakcine)
Tretman vakcine je tretman uzroka bolesti. U vakcinama nema drugih lekova, primer kortizon i sl. Sadrži samo tečni substrakt alergena. Ova supstanca može se davati injekcijom pod kožom ili oralnom primenom (u obliku kapljica pod jezik). Trajanje terapije se kreće od 3 do 5 godina.
Glavne alergijske bolesti povezane sa respiratornim sistemom:
- Alergijski Rinitis
- Alergijski Rinosinusit
- Alergijski Bronhitis
- Alergijska Astma
- Reakcija disajnih puteva
- Bronhijalna Astma
- Medikamanetozni Rinitis
- Ne-respiratorne alergijske bolesti
- Atopija
- Atopijski dermatitis
- Alergijski kontkatni dermatitis
- Alergijska purpura
- Urtikarija
- Alergijska urtikarija
- Alergijski konjuktivitis
- Angioneurotski edem
- Anafilaktički šok
- Alergija na lekove
- Alergija na insekte
Kako se zaštititi od alergije?
Najčešći uzroci alergija su krzno životinja, cvetni prah, prašina, plesica i deterdžent.
Nakon otkrivanja uzročnika alergije preduzimaju se preventivne mere protiv:
- Zaštite od kućne prašine (mite)
- Zaštita od polena (korova, drveća i polena)
- Zaštita od vlage i humusa
- Zaštita od životinjskog epitela i perja,
- Zaštita od alergija na lekove (penicilin)
- Zaštita od insektnih alergija (pčela)
- Izbegavanje hrane i aditiva (dijeta),
- Zaštita od alergena sa kojima smo često u kontaktu